História podujatia OBRY

Naše začiatky boli veľmi skromné. Začínali sme bez skúseností a učili sme sa na vlastných chybách. Zakladajúcimi členmi RC odboru boli p. Michal Vlha, Ing. Miroslav Žák a Ing. Jan Procházka. Na začiatku našej činnosti boli modely klzákov s pomocným motorom, na ktorých sme sa učili základom pilotáže modelov lietadiel. V ďalšom roku sa k nám pripojili p. Ing. František Perniš a Ing.Róbert Rovňan. Neskôr aj p. Ing. Oto Ďurčovič, Martin Schmidt a Jozef Štulrajter ml. Okolo roku 1994 sme začali stavať a neskôr aj lietať s motorovými modelmi, ktoré už boli ovládané okolo všetkých troch osí. Začali sme s nácvikom akrobacie a taktiež v tomto období vznikol aj prvý veľký model PIPER L4H, ktorý postavil p. Michal Vlha. Prvé skúsenosti s obrými modelmi boli veľmi dobré, preto sa aj ďalší členovia RC odboru pustili do stavby obrých modelov lietadiel. V tomto období prišiel medzi nás Michal Agnet.

V roku 1995 sa p. Vlha a Žák zúčastnili „Setkání obřích modelú“ v Nesvačilech (ČR) a táto účasť dala podnet pre usporiadanie podobnej akcie aj na Liptove. Prvý ročník, ktorý sa uskutočnil v roku 1996, bol veľmi skromný, nemali sme žiadne skúsenosti s organizovaním takejto akcie, ale podujatie sa vcelku vydarilo. Na 1. ročníku sa zúčastnilo 27 pilotov so svojimi modelmi. Účastníkmi bolo dobre ohodnotené, preto sme sa rozhodli pre ďalšie pokračovanie. S pribúdajúcimi rokmi si toto podujatie získalo ohlas ako u modelárov, tak aj u divákov, ktorých bolo v minulých ročníkoch od niekoľko stoviek až po dve tisícky. Bohužiaľ, v roku 2007 sa zmenili na letisku v Gôtovanoch vlastnícke vzťahy, letisko zmenilo majiteľa s ktorým sme sa nevedeli dohodnúť.

Našťastie v roku 2009 letisko v Gôtovanoch získali do nájmu vďaka jeho novému majiteľovi Ing. Miroslavovi Tomovi. Ako pilot veľkých dopravných lietadiel a malého ultraľahkého Dynamika si splnil svoj životný sen a kúpil si vlastné letisko. Buduje ho spolu s nami a je jedným z nás. Aj keď nie je členom modelklubu je zanietený pre lietanie a to ako s veľkým lietadlom tak aj malým modelom. Vďaka spolupráci s ním máme k dispozícii pekné letisko s asfaltovou dráhou, hangár so zázemím a na letisku aj náš klubový autobus.

V roku 2016 sa konal už 20. ročník asi najväčšieho stretnutia obrích modelov na Slovensku. Tento jubillejný ročník bol zatiaľ asi najväčší a najvydarenejší v celej histórii podujatia. Veľká účasť naozaj obrích modelov a jetov (modelov poháňaných turbínou) bola veľmi pútavá. Taktiež významným bodom bola skutočnosť, že naše domáce letisko - Aerodrome Jasná sa stalo v roku 2016 medzinárodným letiskom. Dlhá história a veľká účasť robí z tohto podujatia atraktívnu možnosť vidieť vo vzduchu veľké modely lietadiel nad 2m rozpätia a aj iné lietajúce zaujímavosti. Napríklad maketu vrtuľníka Mi24 s priemerom rotora 2500mm. Pozrite si reportáž od cca 20. minúty Obry v relácii Piloti na STV
Na tejto stránke postupne ako sa bude podujetie blížiť budete vidieť aj modely na ktoré na podujatí uvidíte. Aj keď sa stáva, že nám pricestujú modelári bez prihlásenia a prinesú zaujímavé prekvapenia.